The VMI Sports Hall of Fame

The Charter Members

(Chosen by the Honors Committee at its first meeting in 1972 to establish a beginning for the VMI Sports Hall of Fame, with charter membership limited to those who participated with distinction in VMI sports before World War II.)

Name

Sport

*Ira B. Johnson ’02

Football

*William Couper ’04

Baseball

*John E. Doyle ’08

Football

*Edward H. Hancock ’08

Football

*Robert W. Massie, Jr. ’08

Football

*William T. Poague, Jr. ’09

Football

*Charles E. “Red” Moore ’13

Football

*Blandy B. Clarkson ’14

Football

*Rice M. Youell ’14

Football

*Peyton J. Marshall ’18

Football

*James C. Leech ’21

Football

*Sam A. Mason ’21

Football

*H. V. “Pete” Shipley ’21

Football

*John T. Smith, Jr. ’21

Football

*W. D. “Tuggy” Stuart, Jr. ’21

Football

*William Y. Wilson ’21

Football

*Jere Bunting, Jr ’22

Football

*William F. Drewry, Jr. ’22

Football

*F. L. “Frank” Summers ’22

Football

*William P. Venable, Jr. ’22

Wrestling

*William R. Harrison ’23

Football

*Robert G. Hunt ’23

Football

*Frank M. Page, Jr. ’23

Baseball

*E. Tucker Carlton ’24

Football

*Worthington Faulkner ’24

Football

*F. E. Ferguson, Jr. ’25

Football

*Charles E. Foster, Jr. ’25

Track

*Joseph M. Hatchett ’25

Baseball

*Paul E. Caldwell ’26

Baseball

*John W. Sheffield ’26

Boxing

*Wyndham R. White, Jr. ’26

Football

*William L. Hardenburg ’27

Boxing

*Albert I. “Ab” Barns ’29

Football

*L. Gordon Walker, Jr. ’29

Track

*Virgil B. Grow, Jr. ’30

Football

*Samuel E. McCrary ’30

Wrestling

*Thomas L. Scott ’30

Football

*Hamilton Smith, Jr. ’31

Cr Country

*Woods G. Talman ’31

Wrestling

*Henry A. Wise, Jr. ’31

Cr Country

*Hill B. Wellford ’34

Track

*John J. Burgess ’35

Wrestling

*William W. Currence ’35

Wrestling

*William T. Downey ’35

Basketball

*Archie H. Witt, Jr. ’36

Wrestling

*James C. Farley ’37

Football

H. Merrill Pasco ’37

Track

*Joseph H. Sherrard, IV ’37

Wrestling

*Albert H. Fiedler ’38

Football

*G. Effinger Herring ’38

Track

*Charles W. Roberson ’38

Baseball

*W. M. “Red” Echols ’39

Football

*T. W. “Woody” Gray ’39

Football

*William A. Irving ’39

Swimming

*V. P. “Bud” Kovar ’39

Football

*Richard D. Strickler ’39

Football

*Andrew J. Trzeciak ’39

Football

Benjamin H. Hardaway, III’40

Swimming

*Paul C. Shu ’40

Football

*Abisha C. “Bosh” Pritchard ’42

Football

*Joseph G. Muha ’43

Football

Emil Sotnyk ’43

Basketball

Robert S. Sherrard ’44

Wrestling

*Frederick M. Moyer ’49A

Wrestling

The Subsequent Inductees (1973-1999)

Name

Sport

Yr. Ind.

*Charles S. Roller, Jr. ’01

Football

’73

*Robert Y. Conrad ’05

Baseball

’74

*John L. Pitts ’16

Baseball

’75

*James A. Nelms ’17

Football

’73

*Bertram M. Bacharach ’20

Basketball

’73

*Richard R. Dickson ’21

Football

’73

*William C. Wescott, Jr. ’22

Football

’77

*Omer L. Denton ’24

Football

‘73

*Edward B. Ryder ’24

Basketball

’76

*John S. Wise ’26

Wrestling

’74

*Herman K. Kulp ’27

Wrestling

’76

*William S. Griffin, Jr. ’28

Boxing

’76

*J.S. “Shep” Mondy’28

Football

’76

*C. M. Woodbury ’28

Wrestling

’76

*Frank A. Harner ’29

Basketball

’74

*Luther B. Hewlett ’29

Football

’76

*John Biggs ’30

Football

’74

*Louis G. Chadwick ’30

Football

’78

George B. Feild ’30

Wrestling

’79

*William K. Gordon, Jr. ’30

Boxing

’85

*AIbert M. Hawkins ’30

Football

’73

*John J. Kellam ’30

Wrestling

’74

*Bernard W. McCray ’30

Football

’80

*C. M.A. “Mac” Rogers ’30

Boxing

’81

*John P. Bond ’31

Track

’78

*Roy F. Dunn ’31

Football

’77

E.L. “Gilly” Laughorn ’31

Baseball

’76

*Robert Mitchell ’31

Track

’78

*H.P. “Lefty” Williams ’31

Baseball

’78

Stuart C. Will, Sr. ’32

Wrestling

’75

*Warren C. Landis ’33

Wrestling

’73

*Charles R. Dorrier, Jr. ’34

Wrestling

’80

*William E. Smith ’34

Football

’74

*Charles E. Straub, Jr. ’34

Football

’79

*Dougal B. Reeves ’38

Wrestling

’82

Robert F. Steidtmann ’38

Wrestling

’82

Powell H. Taylor ’38

Tennis

’76

Richard L. Irby ’39

Football

’85

*E. Ray Taylor ’39

Football

’84

*Charles L. Rockwood ’41

Track

’74

*Harry E. Stengele, III ’41

Swimming

’83

*C. Nelson Catlett ’42

Football

’75

Charles C. Chewning ’42

Track

’73

*Charles H. T. Wilkins ’42

Swimming

’76

*C.L. “Duke” Ellington ’43

Football

’76

*Julius A. Minton, Jr. ’43

Football

’74

*LeRoy B. Roper ’44

Wrestling

’77

Joseph I. Gantt ’45

Football

’76

Malachi M. Mills ’48B

Football

’73

Frank A. Liddell, Jr. ’49B

Track

’73

Robert L. Thomason ’49B

Football

’73

Wilbur E. Harrison, Jr. ’50B

Track

’82

*Claude H. “Red” Patton ’50B

Baseball

’75

John H. Jordan, Jr. ’51

Wrestling

’78

*Irvin S. Perry ’51

Wrestling

’74

James J. Stump, Jr. ’51

Football

’74

*O. J. “Red”Williford, III ’51

Baseballl

’86

*William L. F. Brehany ’52

Football

’86

James A. Byron ’52

Football

’75

Weir R. Goodwin, III ’52

Football

’82

Edgar L. Brown, Jr. ’53

Wrestling

’84

Troy H. Carter ’54

Track

’79

Karl Klinar ’54

Basketball

’99

John A. Mapp ’54

Football

’73

G. William Ralph ’54

Basketball

’82

George A. Ramer ’54

Football

’83

William T. Wood ’54

Golf

’91

Benjamin L. Angle, III ’55

Track

’77

*Charles F. Byrd, Sr. ’55

Football

’84

Reginald H. Ridgely, III ’55

Swimming

’79

*Nicholas J. Servidio ’55

Wrestling

’85

David F. Woolwine ’55

Football

’75

S. Pannill Jones, Jr. ’56

Wrestling

’79

Dale R. Vaughn ’56

Track

’83

*C. S. Heathcote, Jr. ’57

Baseball

’77

John T. Cunningham, III ’58

Swimming

’80

Louis A. Farmer ’58

Football

’73

M.B. “Duke” Johnston ’58

Football

’73

Robert A. Jordan ’58

Football

’73

David T. Pitkethly ’58

Track

’73

Samuel E. Woolwine ’58

Football

’73

Jerry Borst ’59

Football

’85

Arthur V. Brandriff, Jr. ’59

Track

’80

Pete T. Johnson, Jr. ’59

Football

’79

James C. McFalls ’59

Football

’73

Robert J. "Bobby" Ross ’59

Football

’95

J. Richard Evans ’60

Football

’73

Samuel W. Horner, III ’60

Football

’73

Brad Lampshire ’60

Swimming

’99

Lee D. Badgett ’61

Football

’84

Howard Dyer, III ’61

Football

’73

Louis J. Shuba ’61

Football

’84

Larry E. Williams ’61

Track

’83

George J. Collins, Jr. ’62

Swimming

’73

A. Weldon Eddins, Jr. ’62

Baseball

’82

Norman Halberstadt ’62

Basketball

’73

R. L. Stinson Jones ’62

Football

’79

John E. Traynham, III ’62

Football

’81

William H. Blair, Jr. ’64

Basketball

’74

William G. Davis ’64

Football

’81

William R. Rimm ’64

Swimming

’75

William E. Welsh ’64

Football

’74

Joseph E. Bush ’65

Football

’75

Joseph A. Kruse ’65

Basketball

’77

Donald T. White ’65

Baseball

’75

John W. Crotty ’66

Track

’76

Charles F. Schmaus ’66

Basketball

’76

Percy A. Sensabaugh, Jr. ’66

Baseball

’77

John M. Turner ’66

Football

’76

John E. Kemper ’68

Basketball

’83

C. Kerr Kump ’68

Football

’83

Robert E. Schmalzriedt ’68

Football

’78

Donald R. Taylor ’68

Wrestling

’86

Robert M. Biddle, Jr. ’69

Football

’80

Frank B. Easterly ’69

Football

’80

Robert A. Habasevich ’69

Football

’81

*John W. Kennedy ’69

Wrestling

’80

John C. Mitchell ’69

Basketball

’81

Jack T. White ’69

Baseball

’79

James K. Bailey ’72

Wrestling

’87

Mac A. Bowman ’73

Football

’86

Eugene Williams ’74

Football

’85

Andrew J. Dearman, III ’75

Football

’85

Ronald J. Norman ’75

Football

’86

Ronnie L. Moore’76

Football

’86

R. Curt Reppart ’76

Basketball

’95

William E. Bynum, III ’77

Basketball

’87

John E. Krovic ’77

Basketball

’87

John J. Willison, Jr. ’77

Football

’93

Ronald Carter, Jr. ’78

Basketball

’89

Andre J. Gibson ’78

Football

’89

Glen N. Jones ’78

Football

’89

Dave L. Montgomery ’78

Basketball

’89

Rex A. Wiggins ’78

Track

’89

Tim Bridges ’79

Track

’99

Malcolm D. Grimes ’79

Track

’89

Walter H. Bellamy ’80

Football

’91

R. Craig Jones ’80

Football

’91

John J. Shuman ’80

Football

’97

Jody H. Weatherwax ’80

Track

’91

Andrew L. Kolesar, III ’81

Basketball

’91

Gary A. Morgan ’81

Soccer

’95

David E. Washington ’81

Track

’91

Floyd P. Allen ’82

Football

’93

Jeff Roseme ’82

Track

’99

Dale R. Davis ’83

Track

’93

Phillip L. Hubbard ’83

Baseball

’93

*Melvin P. Rucker ’83

Football

’93

John R. Munno ’84

Wrestling

’97

Sylvester Davis, Jr. ’85

Track

’95

Henry L. Sanchez ’85

Track

’95

O. Gay Elmore ’86

Basketball

’97

Sheldon D. Johnson ’86

Track

’97

Benjamin D. Walker ’86

Wrestling

’97

Gregory Weddle ’86

Baseball

’97

Dave Hope ’88

Lacrosse

’99

Mark Stock ’88

Football

’99

  • Indicates Deceased

Special Citations

(Chosen for their personal service to VMI athletics)

*Walter H. Taylor, III 1892

Founder of VMI Football

*Hobert E. “Hobie” Doyle ’09

Keydet Club Founder

*S.M. “Sam” Heflin ’16

Coach

*H.M. “Son” Read ’16

Coach and S.I.D.

*Dr. Martin D. Delaney, Jr. ’28

Football Physician

John G. Barrett (’44 Honorary)

Faculty Representative

Charles G. Arnold

Coach

*Walter B. Cormack

Track Coach

T.C. “Pete” Hesmer

Coach

*Henry Johnson

Equipment Manager

Tom Joynes

Athletic Director

John McKenna

Coach

*Herb Patchin

Trainer

Giles H. Miller, Jr. ’24

Lifetime Service to Intercollegiate Athletics

Robert Thalman

Football Coach

*Indicates Deceased